Małe jest piękne, ale trudne
Z pewnością mała kuchnia utrudnia życie wszystkim, którzy muszą z niej korzystać. To fakt, z którym polemizować ciężko, zwłaszcza jeśli ktoś na co dzień musi żyć z ciasną kuchnią na podorędziu. W polskich warunkach najczęściej jest to skutek PRL-owskiej polityki budowlanej, o której już wspominaliśmy w jednym z tekstów. Stosunkowo niewielkie mieszkania zawsze miały drobne łazienki oraz kuchnie – w niektórych przypadkach (o zgrozo) ślepe. Jeśli zatem mamy kuchnię małą, ale za to z oknem, to już możemy nieco odetchnąć.
Mimo to pozostaje pytanie, jak ją urządzić, aby była funkcjonalna i by każdy kolejny element wystroju nie wywoływał poczucia tłoku? Im mniej miejsca, tym bardziej dokładnie należy planować wykorzystanie przestrzeni. Powinna być ona maksymalnie zagospodarowana, tak by nasze pole manewru było jak najszersze. Tu dochodzimy do kolejnego krytycznego punktu, czyli wyboru mebli. Te gotowe, z określonymi przez producenta gabarytami, są zazwyczaj projektowane z myślą o większych kuchniach. W konfrontacji z małą klitką okazują się nieustawnym szmelcem.
Ratunkiem w takiej sytuacji są meble wykonane na wymiar – zapłacimy za nie drożej, ale przynajmniej będą one doskonale dopasowane do potrzeb. Nie brakuje zakładów, które przyjmują takie zlecenia. Blaty w drobnej kuchni powinny być w miarę możliwości wąskie, aby łatwiej było się poruszać. Trudno będzie zamienić je w stół do posiłków, chyba że zdecydujemy się na wyburzenie ściany oddzielającej kuchnię od pokoju. Zamiast niej można zbudować wysuniętą w głąb podstawę z blatem i szafkami.
Kuchnia trochę się powiększy i zyska otwarty charakter.
Polecane artykuły
Nowoczesne mieszkania
Wiele osób jest zachwyconych nowoczesną architekturą i marzy o tym, żeby mieszkać w domu lub mieszkaniu, które są proste, funkcjonalne i bardzo nowoczesne. Z pewnością inspirację mogą stanowić budynki, które znajdziemy na całym świecie. Warto przyjrzeć się choćby przestrzeniom lofotwym. W starych f
Po co turyści przyjeżdżają do Europy?
Okazuje się, że mimo zmian na świecie i rozwoju różnych regionów turyści z całego globu nadal mają chęć i potrzebę aby przyjechać, przynajmniej raz w życiu do Europy. Amerykanie, Japończycy, Chińczycy, mieszkańcy Ameryki Południowej, RPA czy Australijczycy starają się aby jednak ich noga postała, ch